Antep Baklavası Sipariş | Gazianteplioğlu
baklava sipariş

Antep Baklavası Sipariş

Antep Baklavası Sipariş

Ustalarımızın el emeği ve titizlikle hazırladığı baklavamızın asıl tercih edilme sebebini biliyor musunuz? Baklava siparişi deyince akla ilk gelen, ağızda dağılan ve yediğimizde ağzımızın içinde hissettiğimiz, dağılmış Antep fıstıklarının tadını başka hangi ürün verebilir ki? İşte bu güzellikteki baklavamızı, sıcaklığını muhafaza etmiş bir şekilde siz müşterilerimize ulaştırmamızın bir sırrı var. Bu sır, firmamızda sağlık kurallarına dikkat ederek hazırladığımız baklavaların aynı zamanda lezzetlerine dikkat ederken göstermiş olduğumuz titizlik ve özverinin dışında elbette başka şeyler de içeriyor. Bunun sebebi, malzeme çeşitliliğini sağlarken kaynağından, direk kendi tesislerinden kontrol edişimiz ve bunu yaparken büyük bir titizlik göstermemizdir. Bu kadar anlattık; sizi mutfağımıza davet etmemek olmaz. Haydi gelin o zaman! Antep baklava siparişinde öncü olmamızın sırrını göstermek için sizi mutfağımıza misafir edelim.

baklava sipariş
Antep Baklava Sipariş

Baklavamızın Hamurunun Hazırlanışı

Korunaklı ve hijyen kurallarına dikkat edilerek getirilen malzemelerimizi, el değmemiş bir şekilde ustalarımıza ulaştırırız ve yapım aşamasına başlarız. Öncelikle sert buğdaydan elde ettiğimiz unun içine 4 adet yumurta, 10 gram tuz ve 250 gram suyu ekleyerek bir araya getiririz ve bunları kulak memesi kıvamına gelene kadar karıştırırız. Baklavamızın mayalanışı ise çok önemli bir konudur. Baklavamızı mayalamak için önce 2 kg unun ortasını açarak içine 8 adet yumurtayı kırarız. Yumurtayı kırdıktan sonra 20 gr tuzu ilave ederiz ve yumurtayla beraber karıştırıp ardından biraz su ilave ederiz. Tuzu içinde eriyene kadar karıştırdıktan sonra kenarlardan unları da koyarak karıştırırız ve yoğururuz. Kıvamına gelmesi için tekrar tekrar su ilave ederiz. Yaklaşık 500 gr su koyarız ve bunları 20 dakika yoğurduktan sonra kıvamına getiririz. Burada önemli nokta, hamurun kurumaması için üzerine nemli tülbent koymaktır. Hazırlanan Hamuru ikiye böleriz ve uzatıp rulo haline getiririz. Bunları keserek ayırırız ve 12 parçaya böleriz. Her bir parçanın yaklaşık 100 gr olmasına dikkat ederiz. Ardından tezgâha buğday nişastası dökeriz ve yufkamızı tabak büyüklüğünde açarız. Aynı işlemi tüm topaklar için yaparız ve aralarına nişasta dökerek üst üste dizeriz. Hazırladığımız bezeyi, nemli bir tülbent ile örterek dinlenmeye bırakırız ve 10 dakika dinlendirdikten sonra baklava için yufka açma işlemine başlarız. Gaziantep baklava siparişindeki kıvamına gelmekte ilk adımını tamamlayan hamurumuzun açma işlemi ise bambaşka bir özveri gerektirir. Öncelikle 10 dakika dinlenmiş olan pazılarımızın aralarına, her tarafına gelecek şekilde buğday nişastasını koyarız. Burada önemli nokta, buğday nişastasının pazımızın her tarafına değmiş olmasıdır. Bu sayede hamurumuz, yapışmadan kolaylıkla açılmaktadır. Aralarına güzelce nişasta yedirilen, yaklaşık 12 tane olan pazılarımızı avucumuzla güzelce ezerek bir araya getiririz. Etrafındaki nişastaları alarak ters çevirip bir de merdaneyle açarız. Bu işlemi yufkamız küçük bir tepsi kıvamına gelene kadar devam ettiririz. 35-40 adedi 3,5-4 santimetre kalınlığa sahip olacak şekilde açarak 1,5-2 metrekare büyüklükte yufkalara dönüştürürüz. Bu esnada etrafta unların yayılmasıyla adeta sisli bir ortam oluşur. Tepsiye yaklaşık 15-20 kat hamuru, özenle yerleştiririz. En son aşamada ise önceden sade yağ ile yağlanmış tepsiye, aralarına sade yağı serpiştirerek yerleştiririz. Tatlı siparişi işte böyle yapılır!

Baklavamızın İç Tarifi

Baklavamızın içine konulan yağ, koyun yağıdır. Koyunlarımızı bizzat görmekteyiz ve yağlarını da bizzat seçmekteyiz. Bunu yaparken hayvanın sağlıklı olup olmadığı dahil bizzat kendimiz kontrol etmekteyiz. Titizliğimiz mükemmeliyetçi yapımızdan ileri gelmektedir. Bu elbette ürün kalitemizi etkilemektedir. Baklavamızın Eşsiz lezzetinin sırlarından biri de budur. Fıstıklarımızı ise bizzat kendi araçlarımızla topladıktan sonra acele bir şekilde getirmeye özen gösteririz. Bunu da yine kendi araçlarımızla en taze şekilde getirmeye çalışırız. Elde edilen sade yağı ve tatlı siparişinde bizi tercih etmenizi sağlayan Antep yöresinin fıstığını güzelce ezeriz. Ezdikten sonra çeşidine göre; kaliteli yağsız ceviz veya fıstığı yöremize özgü Antep baklavamıza ekleriz.

gaziantep baklava sipariş
Gaziantep Baklava Sipariş

Baklava Çeşitlerimiz

Tatlı piyasasında bir numara olan baklavamızın bir diğer tercih edilme sebebi ise bir sürü çeşidinin olmasıdır. Bunlardan en klasiği ise klasik baklava sevenlerin vazgeçilmezi olan fıstıklı baklavadır. Fıstık sevmeyenler için ise cevizli baklavamız mevcuttur. Bir başka baklava çeşidimiz ise baklavada hafiflik tercih edenler için nefis kaymağıyla şöbiyetimizdir. Bizde çeşit bitmez efendim! Mesela İstanbul’a özgü olan bol sütlü soğuk baklavamız var, denemeden gitmeyin. Hepsini beğendiniz mi yoksa? O zaman karışık yaptıralım. Bunlar size ağır mı geldi? Küçüklüğüyle ağırlık yapmayan, cevizli ve fıstıklı mini dilim baklavalarımızı da deneyebilirsiniz. Klasik sevenler için yıllardır baklavalar içinde özel bir yeri olan parmak dilim sarı burmamız da var. Fazla şerbet sevmiyorum derseniz, cevizli saray sarmamız var. Gaziantep, baklavanın has yeridir. Burada çeşitler bitmez. Yöremize özgü fıstıklı havuç dilim baklavasını denediniz mi? Denemediyseniz bu devasa boyuttaki lezzeti hemen denemelisiniz. Yine İstanbul’a özgü bir tatlı daha var. Bu tatlımızın adı da Sütlü Nuriye’dir. Özelliğini yoğun sütünden gelen yumuşaklığı ve fındık tadından almaktadır. Üstünde çekilmiş iri kelebek cevizi bulunan cevizli bülbül baklavamızı mutlaka çayın yanında afiyetle tüketmenizi tavsiye ederiz. Hem şekli hem de tadındaki kaymağı sevenler içinse midye baklavamız var. Klasik baklava tadından bıkanlar içinse mor baklava inanılmaz bir alternatiftir. Bol fıstık seven ama şekerden hoşlanmayanlar içinse kuru baklava çok iyi bir yoldaştır. Baklavayı dışarıda yemeyi sevmeyenler için annesinin elinden çıkmış gibi olan bol cevizli ev baklavasını mutlaka deneyiniz. Cevizi çok mu seviyorsunuz? Kesinlikle cevizli dolma baklavamızı yemelisiniz. Fıstık aşığı mısınız? Kesinlikle fıstıklı dolamayı tavsiye ederim. Fıstık yeşili sevdalıları için bir başka alternatif de fıstıklı saray sarmasıdır, mutlaka deneyiniz. Hem yeşili seviyorum hem de kaymak tadından vazgeçemiyorum diyenler içinse yeşil şöbiyetimiz hizmetinizdedir. Hadi bu sefer abartalım! Daha çok fıstık mı istiyorsunuz? O zaman süper şöbiyeti denemeden kesinlikle gitmeyiniz. Bunların hiçbirini istemiyorum, klasik baklava seviyorum ama fıstıktan da vazgeçemiyorum diyenler içinse bol fıstıklı kare baklavamız hizmetinizdedir.

Gördüğünüz gibi Antep baklavası deyince bizde çeşit bitmez. Yıllardır 40 katlı baklavamızı titizlikle yapmaktayız. Her bir baklava için ustalarımız özen ve aşk ile işlerini yapmaktadır. Hijyen ve kalite bizim için ilk kuraldır. Malum salgın dönemindeyiz. Bizim titizliğimiz bu durumun yıkıcı etkilerinin önüne geçmeyi amaçlar. Firmamız çalışanlarımızın bone ve eldiven takmalarına karşı ekstra bir özen göstermektedir. İkinci kuralımız ise müşterilerimizin cebini yakmadan onları mutlu etmektir. Günümüzde Antep baklava fiyatları oldukça cep yakabilmektedir. Bunun sebebi, ithal edilen iç harcın (fındık, fıstık, yağ) fazla maliyete sebep olmasından ötürüdür. Ürün çeşitliliği sağlamamızın ilk sebebi bu olmasa da bir diğer sebebi budur. Tabii ki ilk sebebimiz siz müşterilerimizin damak zevkine tam uyan bir ürün çeşitliliği yakalamaktır. Müşterilerimizin ne sevdiğini yakından takip etmekteyiz ve genel istatistikler tutmaktayız. Yani genel amacımız, kaliteyi ve memnuniyeti tıpkı hamurumuzu kardığımız gibi içine katarak ve iyice yoğurarak size ulaştırmaktan ibarettir. Biz bütün bunları aşkla yaparken size de damak zevkinize göre istediğiniz türde tatlıyı seçmek kalmış. Kendi zevkinize göre istediğiniz baklavayı seçebilir, afiyetle yiyebilirsiniz.

baklava sipariş
TATLI SİPARİŞİ

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir