Fıstıklı Baklava | Gazianteplioğlu
fıstıklı baklava

Fıstıklı Baklava

Baklava, Türk mutfağında yer alan en lezzetli tatlılardan biridir. Bu tatlımız çok ince açılan yufkaların arasına fıstık, ceviz, badem, kaymak gibi şeyler konulup pişirilmesiyle ve kesilerek üzerine şerbet dökülmesiyle elde edilir. Baklavanın yapılışı her ne kadar kulağa çok kolaymış gibi gelse de aslında baklava yapmak emek ve özen isteyen bir iştir.

fıstıklı baklava

Genellikle bayramlar, açılışlar, özel günler ve davetler gibi birçok kişiyi birleştiren günlerde yoğun olarak tüketilen baklavamız, yiyen herkesin ağzını şenlendirmektedir. Baklavadan en iyi verimin alınabilmesi için çok uzun süre saklanmaması ve hemen tüketilmesi gerekmektedir. Bu nedenle baklava genellikle topluca alınıp mutlu günlerde insanlara dağıtılarak birçok kişinin mutlu olmasını sağlayan bir tatlımız haline gelmiştir. Hatta böyle günlerde baklava yiyen birçok kişinin favori tatlısı baklava olmuştur ve bu sebeple bu özel günlerin haricinde de bu kişiler özel olarak baklava yemeye gitmektedir.

Baklavanın fıstıklı, cevizli, bademli ve kaymaklı gibi çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle en sevilen baklava çeşidi ise fıstıklı baklavadır. Fıstıklı baklava, yufkalar açıldıktan sonra Antep’in en güzel fıstıkları ile tatlandırılan baklava çeşididir. Arasında Antep fıstığı, üzerinde tatlı mı tatlı şerbetiyle birçok kişinin favorisi olmuştur. Fıstıklı baklava genellikle Gaziantep baklavasına verilen isimdir. Gaziantep ise bilindiği gibi baklavanın memleketidir. Gaziantep’in baklava ustaları tarafından yapılan fıstıklı baklavalar birçok kişiye parmaklarını yedirtecek kadar lezzetli olmasıyla bilinmektedir. Bu baklavaları bu kadar güzel yapan şey ise içindeki Antep fıstığı, kullanılan un, yağ ve diğer malzemelerin kalitesi, uzun yıllarda kazanılan ustalık ve baklava yapılırken ortaya konulan emektir. Fıstıklı baklavanın diğer baklava çeşitlerine göre daha yüksek fiyatlardan satılması dikkat çekmektedir. Bunun sebebi ise bu baklavanın içinde konulan ve ülkemizde altın değerinde olan Antep fıstığıdır.

Biz Gazianteplioğlu Baklava markasını temsil ediyor, Antep’in ustalarından eğitim alarak baklava konusunda uzmanlaşmış baklava ustalarımız ile sizlere Antep’ten Fıstıklı baklava getiriyoruz. “Her yiyecek ancak kendi memleketinde en güzel yapılır” görüşünü kırıyor, lezzetin tamamen yiyeceğin ustasına bağlı olduğunu vurguluyoruz. Antepli ustalarımızın yaptığı baklavalar ile bayramlarda ve özel günlerde ağızlarınızı şenlendirip sizlere bir lezzet şöleni yaşatıyoruz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir