GAZİANTEP BAKLAVA SİPARİŞ | Gazianteplioğlu
BAKLAVA SİPARİŞ

GAZİANTEP BAKLAVA SİPARİŞ

Gaziantep Baklava

Baklava denilince şüphesiz akla ilk Gaziantep Baklava gelmektedir. Tadı, sunumu, kullanılan malzemesi ile damaklarda bambaşka bir tat bırakan baklava, Gaziantep için tescillenen bir üründür. Bu tarifsiz lezzetin malzeme yolculuğu kendine has özellikler barındırmakta ve tadan herkesi kendisine hayran bıraktırmaktadır.

Antep Baklava hamuru için öncelikle Harran Ovasının susuz tarlalarında özel olarak yetiştirilen ve diğer buğday türlerine oranla daha sert bir yapıda olan buğdayların özel değirmenlerde un haline getirilmesi ile ilk ve en önemli malzeme hazır olmaktadır. Unun tazeliği ve sertliği hamur dokusu için çok önemlidir. Zaten Antep için baklavayı özel kılan şeylerden biri olması da bundan kaynaklanır. Hamurun açılma aşamasında genellikle armut ağacından üretilen oklavalar yardımı ile her bir âdetin kâğıttan bile daha ince hale gelmesi sağlanır. Bu esnada nişastanın da yardımı alınır ve bu parçalar ipince ve 40 kat olacak şekilde yufka haline getirilir. Yufkaların ince olması yetmez. Bu kırk adetten oluşan katman arasına iç malzemesi için; Ağustos sıcaklıklarının ilk haftası ile turfanda olarak toplanan halk arasında bilinen adıyla firik ya da boz iç, yani fıstık kullanılır. Bu fıstıkların 1 kiloya yakınında 110 ile 170 gram arasında taptaze fıstık içi elde edersiniz. Zümrüt yeşili, parlak bir renge sahip zengin hoş bir tada sahip Antep fıstığı ve sadece dağlarda, meralarda, yeşil ot ve çiçek yiyerek beslenen keçi ya da koyunlardan elde edilen sütün %100 sadeyağ elde edilecek şekilde (sütün; tuz ve diğer içeriklerden arındırılmasına dikkat edilir. Bundan dolayı en az 105 ila 108o C kaynatılır.) ve yine bölgeye has bir şekilde yetiştirilen irmik harmanlanarak içe kaymak da konur. Üzeri yeniden kaplanan Fıstıklı Baklava tepsileri, baklava hamurunu en iyi kızartacak, yakmayacak, üst yapısına ve iç harcına zarar vermeyecek sıcaklıklarda ayarlanan fırınlara konur.

Baklava da kullanılan fırında çok önemlidir. İçerisinde genellikle meşe odunu kullanılan taş zeminli fırınlarda 200 ila 300 C sıcaklıklarda sürekli çevirme işlemi ile pişirilen baklava tepsileri, pişirme işlemi bitince fırından alınır ve ustasının tarifine özgü su ve doğal şeker kullanılarak hazırlananmış özel şerbetler tatlı üzerine dökülerek tadına doyulmaz Antep usulü baklavalar hazır hale gelmektedir.

BAKLAVA SİPARİŞ
ANTEP BAKLAVA SİPARİŞ

İyi Bir Antep Baklava Nasıl Olmalıdır?

Her Antep Baklavanın ustasına özel bir sırrı mutlaka bulunur.  Yüzyıllardır sarayların en özel günlerinde sunulan baklava bugünde en özel anlarımızda sevdiklerimize sunduğumuz enfes bir tatlıdır. İyi bir baklavanın tarifi şüphesiz topraktan alınan mahsul ile başlar, ustasının dokunuşu, fırınlama ve şerbetlemesi ile devam eder. Her aşaması maharet ve ustalık gerektiren baklavada en önemli 3 şey; hamurunu oluşturan buğdayın unu, fıstığın zamanında yapılan hasadı ve sütün kesinlikle baharda yemyeşil otlarla beslenen hayvanlardan sağılmasıdır.

İyi bir baklava ustası fıstık, un, şeker, nişasta, süt ve yağın en iyisini ve kalitesini seçerek işe başlar. Bunun yanı sıra iyi bir baklava yapımı için baklavada kullanılan malzeme ile birlikte onu yapan usta eller, hava koşulları yani üretim yerindeki nem oranı, şerbetin ayarı, fırın sıcaklığı da çok önemlidir. Üretimden sunumuna kadar büyük bir titizlik gerektiren Gaziantep Baklavası sunumu ile de dikkatleri çekmeyi sevmektedir. Eğer baklavayı elinize aldığınızda daha ilk ısırışınızda bir çıtırtı geliyorsa tazelik anlamına gelmektedir. Orijinal bir baklava, incecik açılmış hamuru, çıtırtısı, nar gibi kızarmış rengi ile de anlaşılmaktadır. Çocukluktan eğitilerek çırak, kalfa ve usta olan baklava ustalarının da bu lezzetteki yeri tartışılmazdır. Ustalarından almış oldukları eğitimlere yeni fikirler katarak baklavayı daha da güzelleştiren bu usta ellerde takdiri hak etmektedir.

Antep Baklava Çeşitleri

Bugün Gaziantep’in yetiştirdiği tatlı ustalarının ellerinden sayısız baklava üretimi sağlanmaktadır. Son yıllarda diyabet hastalarına özel şekersiz baklavalarda yapabilmektedir. Genel olarak kuru ve yaş olarak ayırt edilen baklava da eğer baklavanın yufkasına kaymak koyulmamış ise kuru, kaymak koyulmuş ise yaş olarak nitelendirilir. Kuru baklavaların raf ömrü içerisinde kaymak olan yaş baklavalara göre daha uzun olmaktadır. Kuru baklavalarda sadece katmanların arasında özel fıstık malzemesi konulmaktadır. Her iki türde de muazzam bir tat olduğu aşikârdır. Bugün sayısız baklava türü ile müşterilerimize zengin bir seçenek yelpazesi sunmaktayız. Süt aromaları ile hafiflettiğimiz baklavalar ile rahatça tatlı tüketiminizi denge de tutmaktayız. Özel hastalık durumları olan müşterilerimize de bu lezzetten mahrum kalmamaları için seçenekler geliştirmekteyiz.

Antep Baklava Sipariş Nasıl Olmaktadır?

Baklava, Türk mutfağında olmazsa olmaz bir tatlı iken, baklavanın tarihimizdeki yeri ise çok eskilere dayanmaktadır. Yufkasındaki incelik, iç harcındaki doyulmaz lezzet, kaymaklı ya da kaymaksız oluşu derken coğrafi tescil alan Antep Baklavası da herkes tarafından bilinen bir lezzettir. Bir kentin hem mutfak kültürünü hem de ticari kazancını tek başına bile sırtlayabilecek bir güce sahip olan bu doyulmaz tat, teknolojinin gelişmesi ile artık Gaziantep sınırlarını da aşmaktadır. Online sipariş hattı ile dilediğiniz kadar tatlı sipariş verebilirsiniz.

Özel gün ve gecelerinizde, düğün ve benzeri tüm etkinliklerde, bayramlarda, davet sofralarınızda yemekten sonra misafirlerinize sunacağınız en büyük lezzet kesinlikle vereceğiniz baklava sipariş olacaktır. Bu harika lezzeti sipariş etmek istediğinizde firmamızı arayarak ya da ana sayfada bulunan sipariş verme butonları ile sipariş etmek istediğiniz miktarı belirleyip dilediğiniz saate evinize ulaştırmamızı sağlayabilirsiniz.

Özel günlerinizde ve bayramlarda Gaziantep baklava sipariş ile misafir sayısına uygun tepsilerde sipariş vermeniz de mümkündür. İçerisinde belirttiğiniz kişi sayısına kadar tatlı dilimi olacak tepsiler bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Tatlı sipariş ederken kişi sayınızı göz önünde bulundurmalısınız. Bu konu da sipariş verirken yardımcı olan destek personeline kişi sayısını belirttiğinizde sizlere yardımcı olacak bilgileri mutlaka sağlayacaktır. Tavsiye ve önerilerimiz ile herkese bu harika tadı sunabilirsiniz.

BAKLAVA SİPARİŞ
GAZİANTEP BAKLAVA SİPARİŞ

Gaziantep Baklava Fiyatları

Muhteşem görüntüsü, çıtır çıtır tadı ve ağızlarda dağılan incecik yufka hamuru, tadına doyulmaz Antep fıstığı ile donatılmış iç harcı ve kıvamında dökülen şerbeti ile Antep baklava fiyatları sunulan lezzete göre oldukça uygun olmaktadır. Antep baklavalarının fiyatları belirlenirken kullanılan malzemelerin kalitesi, ustasının ve çalışanın emeği göz önünde bulundurularak belirlenir. Kendine özgü dokusu olan baklava da her ürün orijinal olmaktadır. Ustaları çıraklıktan yetişen bu muazzam tat için belirlenen fiyatlarda kilogram hesabı ve güncel ürün fiyatlarına göre ortalama bir hesap alınmaktadır. Genellikle baklava alırken günlük alınır ama bayram ve nişan gibi törenlerde tepsi şeklinde Antep Baklava Sipariş olmaktadır. Tatlı tepsisinin boyutuna göre içerisinde dilimler olmakta ve yeterli gelmektedir.

Ağzınızda uzun süre etkisini unutamayacağınız, yedikçe daha fazla yemek isteyeceğiniz enfes Antep Baklavalarını ister orijinal Antep fıstıkları ile isterseniz cevizli olarak imal etmekteyiz. Sipariş hattımız 7 gün 24 saat açık olmakta ve siparişler kısa sürede adresinize teslim edilmektedir. İl dışından verilen siparişler de paketlerimiz özel olarak yapılmakta ve teslimat sürecinde hiçbir sorun ile karşılaşılmamaktadır. En az 15 gün serin ve kuru yerde muhafaza ederek tüketeceğiniz Gaziantep Baklavalarını hemen şimdi sipariş edebilirsiniz.

BAKLAVA SİPARİŞ
BAKLAVA SİPARİŞ

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir