GAZİANTEP BAKLAVA | Gazianteplioğlu

GAZİANTEP BAKLAVA

Gaziantep Baklava

GAZİANTEP BAKLAVA
GAZİANTEP BAKLAVA SİPARİŞ

Gaziantep baklava Türkiye’nin en değerli lezzetlerinden biridir. 40 kat yufkanın ortasında organik Antep fıstığı ve sonunda şerbetle buluşan tatlı damaklarda eşsiz bir lezzet bırakır. Geleneksel ustaların 0,1 mm kalınlığında açtığı yufkalar taş fırında pişerek altın rengi hale gelir. Üründe şeker olarak doğal pancar şekeri kullanılır. Yağ olarak da tereyağından sade yağ kullanılır. Baklava sipariş veren müşteriler burada üretilen tüm baklavaların malzemesinin yöresinden geldiğini bilir. Eşsiz tadın kaynağı da buradan gelmektedir. Her malzeme kendi şehrinden gelerek Antep baklavasının içinde harmanlanır. Baklava çeşitleri; fıstıklı kuru baklava, normal baklava, kare baklava, bülbül yuvası, şöbiyet, özel havuç dilim, cevizli baklava, fıstık dolama, midye baklava, karışık baklava, bülbül yuvası, mozaik baklava vb. Baklavalardır.

Antep baklavasını diğer baklavalardan ayıran özellik özel şartlarda yetişmiş Antep fıstığının kullanılmasıdır. Birçok baklava ustası ince yufka açabilir, kaliteli malzeme kullanabilir. Fakat yalnızca Gaziantep baklava ustaları özel Antep fıstığı kullanır. Antep fıstığı yaz sonuna doğru toplanır ve bir kg fıstıktan %10’u kadar iç fıstık çıkar. Bu nedenle değeri altınla boy ölçüşecek kadar yüksektir.

Antep baklava sipariş verirken baklavanın günlük üretildiğinden emin olunabilir. Burada baklava çeşitleri günlük üretilir, günlük pişirilir ve günlük tedarike verilir. En geç bir gün sonra kapınıza ulaşan baklava tamamen taze bir baklavadır. Baklava siparişi verdiğinizde özel olarak kuru baklava demediğiniz sürece yaş baklava siparişi alınır. Kuru baklavanın özelliği yaş baklavaya göre daha yoğun kıvamlı fakat daha az şerbetli olmasıdır. Ayrıca bu baklavada daha fazla fıstık eklemesi yapılır. Genelde kare baklava şeklinde üretimi yapılır.

ANTEP BAKLAVA SİPARİŞ
ANTEP BAKLAVA SİPARİŞ

Fıstıklı Antep Baklavasının Özellikleri

Baklava; insanın beş duyusuna birden hitap eder. İşte bu yüzden de tadına bir kez bıkan insanlar bir daha unutamaz. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada baklava sevenler tutkuyla baklava siparişi verir. Hatta yurt dışında çok fazla baklava fabrikası da kurulmuştur. Baklavanın hitap ettiği duyular; görme, işitme, tatma, dokunma ve koklamadır. Görme duyusu; altın renkli yufkalarla yeşil Antep fıstığının buluşması ve diri gözükmesiyle uyanır. Ayrıca şerbet kararında olunca iştah çeker, hafif olur ve insanda yeme isteği barındırır. İşitme duyusu incecik yaprakların odun ateşinde pişmesinden dolayı çıtır çıtır olmasıyla yankılanır. Bir kere çatar batırıldığında ya da ısırıldığında o sesi duymamak imkânsız hale gelir. Gaziantep baklava sipariş verenler en çok tat duyusu için sipariş oluşturur. Baklavanın iyi olduğunu anlamak için tadına bakmak şarttır. Tadına bakılan baklava mutlaka şekerini hissettirmemelidir. Eğer hafif fakat çok lezzetli tadı varsa bu baklava tat ve dokunma duyularına hitap etmiştir. Son olarak koklama duyusunda baklava burun ucuna doğru yaklaştıkça tereyağının ve fıstığın kokusunu aldırır. En lezzetli baklava; insanın damağında dağılan ve kesinlikle midesine dokunmaya kaliteli malzemeden üretilmiş baklavadır.

Antep’ten tatlı siparişi verdiğinizde istediğiniz çeşitten istediğiniz gramajda istek yapabilirsiniz. Bunun dışında tepsiyle tatlı siparişi de verebilirsiniz. Yuvarlak tepsi baklava siparişi en az 2 kg (55-60 dilim civarı) gelmektedir. Dilediğiniz baklavadan tepsi olarak sipariş vermeniz mümkündür. Dilerseniz karışık baklava aldığınızda her çeşitten tadımlık ekleme yapılabilir. Genellikle teslimat sipariş verdikten ertesi gün kapınızda olur. Fakat her ihtimale karşı bir gün pay bırakılarak teslim etme süresi 2 gün olarak verilir. Gaziantep baklava siparişini tüm Türkiye’den verebilirsiniz. Hatta bunun dışında Türkiye dışından da sipariş verebilirsiniz. Yurt dışı tatlı siparişleri teslimat süresi sipariş verilen ülkeye göre değişebilir. Siparişler taşıma koşullarında hasar görmemesi için özel kutularda gönderilir. Paketleme müşterinin gözüne hitap ettiği gibi tatlılara da büyük ölçüde korunaklı sağlar. Güvenle taşıma yaşanırken hızlı bir şekilde teslimat yapılır.

Gaziantep Baklavası Sipariş Oluşturma

Baklava siparişi verirken kredi kartı ile ya da havale veya eft şeklinde ödeme yapabilirsiniz. Her baklava çeşidinin fiyatı birbirinden farklı olabilir. Burada kullanılan Antep baklava fıstık yoğunluğu önemlidir. Fıstık miktarı arttıkça fiyat artış gösterir. Gaziantep’ten aynı gün baklava siparişi almak için en az saat 16:00’dan önce sipariş vermelisiniz. Aksi takdirde kargo firmalarından dolayı aynı gün teslim yapmak imkansızdır. Tüm baklavalar günlük olarak üretilmektedir. Bu nedenle tazelik konusunda hiçbir şüphe duyulmamalıdır. Baklava ustaları sabaha karşı saatlerde dükkanlarına gelerek baklava üretimini yapar. Günün erken saatlerinde baklavalar hazır bir şekilde tezgâhta bekler.

Gaziantep baklava, kadın erkek genç yaşlı her kesimden insanın beğenerek tükettiği bir lezzettir. Bu işin sırrını nesilden nesile mesleklerini sürdüren baklava ustaları bilmektedir. Bu iş asırlardır babadan oğula ya da ustadan çırağa geçer. Hangi ustanın ne gibi meslek sırrı varsa bunu yalnızca yetiştirdiği kişi bilir ve böyle de devam eder. Sipariş verirken eğer isterseniz özel hediye paketlerinde baklava teslimatı isteyebilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz kişiye farklı bir hediye vermiş olursunuz. Tek yapmanız gereken sipariş alan kişiye hediye göndermek istediğiniz kişinin adresini iletmektir. Hediye baklava siparişini hediye kutusuna koyarak gönderim sağlanır. Antep baklava fiyatları, yukarıda bahsedildiği gibi fıstık yoğunluğuna göre değişir. En uygun baklava klasik baklava daha sonra da kare baklavadır. Fıstıklı dolama gibi yoğun fıstık olan baklava çeşitleri daha pahalı olur. Fiyat bilgisi kilogram başına verilir. Buradan istediğiniz gramajda sipariş verdiğinizde o gramaja göre hesap yapılır. Antep baklavasının fiyatı kesinlikle damakta bıraktığı lezzete değmektedir. Özellikle bayram, Ramazan, kandil, düğün gibi özel günlerde baklavaya verilen fiyat göze gelmemektedir. Özel günleri kutlamak için özel bir tatla misafirleriniz ağırlanabilir.

Tatlı sipariş oluştururken hiçbir şekilde fabrikasyon olmadığını, tamamen elde üretildiğini bilmelisiniz. Sade yağ, kaymak, fıstık, şeker ve un en özel şekilde tedarik edilerek Antep baklava mutfağında birleştirilir. Zemini taş olan odun fırında altın rengi alana dek kızartılır. Şerbeti eklenen baklava oldukça değerlidir. Hem kültürümüz hem de manevi değerlerimiz açısından baklava Türklerde önemli bir değerdir. Özellikle Osmanlı Devrinde baklavalar çok değerli misafirlere ikram edilen özel bir tatlı olarak bilinir. Bu gelenek yüz yıllardır günümüze kadar ulaşmıştır.

Antep baklavası, geleneksel bir tattır. Bir diliminde hem geçmişi hem kültürü hem sanatı hem de lezzeti sunar. Yurt dışında yaşayan bir Türk bir dilim baklavada memleket havası alır. Antep’e kadar gitmeye gerek kalmadan kapınıza kadar VIP kargo ile gelebilir. Baklava üretimi yapan ustalar son derece hijyenik şartlarda tatlı üretimine devam eder. Günlük olarak her zaman temiz olan baklava tezgâhları ile mutfakları herkesin görebileceği hijyendedir. Gaziantep fıstıklı baklavası Avrupa Birliği tarafından coğrafi işaret almış bir tatlıdır. Kısaca tescilli ve özeldir. Bu nedenle başka bir şehirde yediğiniz baklava ile Antep’te yediğiniz baklavanın tadı hiçbir zaman aynı olmaz. Herhangi bir yerden baklava almak yerine bir günde kapınıza teslim Antep fıstıklı baklava siparişini çok kolay oluşturabilirsiniz.

Gaziantep denilince ilk akla gelen fıstıklı baklava ve baklava dükkanlarıdır. Burada üretilen baklavalar genellikle fıstıklı olur. Sebebi de yine şehirde özel olarak yetişen Antep fıstığıdır. Cevizli baklava yerli halk tarafından tercih edilmese de karışık baklava siparişi veren kişiler için günlük taze olarak üretilmeye devam etmektedir.

BAKLAVA SİPARİŞ
BAKLAVA SİPARİŞ

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir